fbpx

Komora hiperbaryczna w leczeniu nagłej idiopatycznej głuchoty.

Wszystko słyszysz normalnie, a chwilę potem jak przez watę – nagła głuchota zwykle pojawia się bez ostrzeżenia. Dlatego pacjenci bardzo potrzebują informacji na temat przyczyn, objawów, diagnozy i leczenia tej choroby. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy można zapobiec nagłej głuchocie?

Jeśli oprzemy się na założeniu, że choroba jest spowodowana zaburzeniem krążenia, to należy stosować się do tych samych zasad co w przypadku profilaktyki zawału serca. Należy prowadzić zdrowy styl życia. Oznacza to, że należy unikać stresu, zdrowo się odżywiać i dbać o aktywność fizyczną, ponieważ wysoki poziom lipidów we krwi ma negatywny wpływ na przepływ krwi. Nikotyna również wpływa negatywnie na naczynia krwionośne, dlatego zaleca się unikanie palenia.

Oprócz tego należy także unikać hałasu. W przypadku sporadycznej ekspozycji na hałas np. na koncercie lub w dyskotece zaleca się stosowanie odpowiedniej ochrony słuchu. W przypadku ciągłej ekspozycji na hałas np. ze względu na wykonywany zawód zaleca się zakup indywidualnie dopasowanych ochronników słuchu, aby optymalnie chronić słuch.

Jak leczy się gwałtowną utratę słuchu?

Podczas leczenia gwałtownej utraty słuchu zwykle podaje się leki przeciwzakrzepowe. Wynika to z faktu, że częstym powodem głuchoty są zatory. Należy mieć świadomość, że im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym lepiej. Każda zwłoka działa tutaj na naszą niekorzyść. Już po rozpoznaniu pierwszych niepokojących objawów (m.in. bólów głowy, zatkania ucha, szumów usznych, utraty równowagi) należy zgłosić się do specjalisty.

W ostatnim czasie naukowcy z National Maritime Medical Center udowodnili, że podczas leczenia nagłej głuchoty dużą rolę odgrywa terapia tlenowa. Wykazano, że komora hiperbaryczna wspiera proces odwracania utraty słuchu. Pacjent oddycha czystym tlenem o wysokim ciśnieniu, co pozytywnie wpływa na proces leczenia. Oczywiście równolegle prowadzone jest leczenie tradycyjne. Eksperymenty udowodniające skuteczność komory hiperbarycznej dają dużą nadzieję osobom o głębokiej utracie słuchu. To właśnie w przypadku dużych ubytków słuchu terapia tlenowa przynosi najlepsze efekty.

W nagłej głuchocie nieznanego pochodzenia liczy się czas- pierwsze dwa tygodnie są kluczowe dla poprawy słuchu! Doświadczenie specjalistów we Freiburgu pokazuje jednak obiecujące przypadki wyleczenia również starszych zaburzeń, nawet do 3 miesięcy.

Hiperbaria tlenowa jest również polecana w przypadku:

  • urazów akustycznych,
  • uszkodzeniach ślimaka,
  • szumów usznych,
  • choroby Meniere’a,
  • wrażenia drętwienia i ucisku w uchu,
  • zawrotów głowy, itp.

Hiperbaria jako wsparcie w leczeniu NNCN (Nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy) – badania naukowe

Naukowcy od lat analizują wpływ HBOT na poprawę stanu zdrowia osób z nagłą głuchotą. W 2007 roku w Mazowieckim Centrum Terapii Hiperbarycznej i Leczenia Ran przeprowadzono testy na 9 chorych z nagłą głuchotą idiopatyczną. Zastosowaną metodą była skojarzona terapia farmakologiczna i leczenie tlenem hiperbarycznym. Średnia wieku pacjentów wynosiła 41 lat. U wszystkich zakwalifikowanych do badań nagły niedosłuch wystąpił do 14 dni przed wizytą w klinice. Po 10 sesjach 77% badanych stwierdziło ustąpienie bądź zmniejszenie natężenia dolegliwości.

W 2015 roku w kwartalniku „Otorynolaryngologia” opublikowano pracę na temat NNCN.  Wykazano w niej efektywność HBOT jako terapii wspomagającej leczenie, zwłaszcza przy wdrożeniu jej w pierwszych 2 tygodniach od wystąpienia niedosłuchu. Odpowiednio wcześnie zastosowana, daje najlepsze rezultaty. Pacjenci mogą być kierowani na sesje w komorze w okresie do 3 miesięcy od momentu, w którym pojawiła się nagła głuchota. Hiperbaria sprawdza się bardziej u osób młodych (do 50. roku życia), ze średnio głębokim i głębokim niedosłuchem (do 60 dB).

W tym samym roku w czasopiśmie „Polish Hyperbaric Research” opublikowano opis przypadku 32-letniego pacjenta Mazowieckiego Centrum Terapii Hiperbarycznej. Od ponad 2 miesięcy cierpiał z powodu nagłego pogorszenia słuchu w jednym i uczucia zatkania w drugim uchu. Poddano go serii 15 zabiegów, po których nastąpiła całkowita poprawa słuchu w prawym i subiektywna poprawa w lewym. Skuteczność terapii potwierdziły wyniki audiometrii tonalnej.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedyną znaną metodą zwiększającą ciśnienie parcjalne tlenu w uchu wewnętrznym. Tlen hiperbaryczny poprawia utlenienie i mikrokrążenie komórek ucha wewnętrznego regenerując cały narząd słuchu, w tym najbardziej narażony na niedotlenienie – ślimak. Często seria kilku zabiegów jest wystarczająca, aby zaburzenia słuchu ustąpiły całkowicie. 

Tlen podany pod ciśnieniem poprawia krążenie i stwarza optymalne warunki do regeneracji struktur ucha środkowego. Leczenie przypadków nagłej głuchoty obejmuje okres od 10 do 15 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *