fbpx

Światowy dzień sportu – Komora hiperbaryczna legalny doping

Kariera sportowca to ciągłe treningi, regeneracja po treningowa i walka z kontuzjami. Dla osób aktywnych fizycznie liczy się ich optymalna kondycja na co dzień. Hiperbaria tlenowa, dzięki swojemu działaniu na organizm, znalazła zastosowanie wśród sportowców na całym świecie. 

W okolicznościach intensywnego treningu – np. przygotowania sportowca do zawodów – tlenoterapia prowadzi do szybszej regeneracji organizmu po wysiłku oraz zmniejszenia jego zakwaszenia. Szybsza regeneracja to głównie zasługa sprawniejszego transportu tlenu i odżywienia komórek dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlenu w komorze hiperbarycznej.

Dzięki temu kuracja HBOT jest skuteczna w przypadku leczenia kontuzji kości, stłuczenia mięśni, skręcenia stawów, naderwania więzadeł itp. Krążenie krwi w uprzednio zamkniętym naczyniu krwionośnym w miejscu kontuzji zostaje przywrócone, a tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać. Jak twierdzą specjaliści – przy użyciu hiperbarycznej komory tlenowej, wyleczenie skręconej kostki może zająć 4 dni zamiast 8, a stłuczonego uda w ciągu tygodnia zamiast 3 tygodni. Szkockie badania przeprowadzone na piłkarzach dowodzą, że po zastosowaniu HBOT, czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności fizycznej po dużym wysiłku, obciążeniu i urazach organizmu, skrócił się o 70%.

Co oznacza komora tlenowa dla sportowców?

 • Szybki powrót do formy po kontuzjach
 • Krótki czas regeneracji po wysiłku fizycznym
 • Zredukowanie do minimum zakwaszenia mięśni
 • Poprawa metabolizmu
 • Zmniejszenie stanu zapalnego i redukcja obrzęków
 • Zmniejszenie poziomu odwodnienia organizmu
 • Zwiększenie wydolności i odporności organizmu
 • Podwyższenie poziomu tlenu w tkankach
 • Zwiększenie ilości molekuł ATP (paliwo mięśniowe)
 • Wzrost aktywności osteoblastów (komórki kościotwórcze) i osteoklastów (komórki kościogubne)
 • Działanie stymulujące w tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych, poprawienie mikrokrążenia w skórze
 • Wzmożenie pracy fibroblastów, odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny, czyli włókien decydujących o jędrności, gęstości, sprężystości i elastyczności skóry

Z terapii HBOT można też korzystać w okresie regeneracji lub roztrenowania. Tlenoterapia pozwala również na szybszą regenerację sił po intensywnym okresie treningowym lub startowym. Dzięki właściwemu i ilościowemu dotlenieniu komórek w organizmie możliwa jest ich znacznie szybsza regeneracja poprzez lepsze ukrwienie i szybsze dostarczenie składników odżywczych. Pozwala to również na zwiększenie wytrzymałości podczas aktywności sportowej.

Dzięki systematycznym zabiegom hiperbarycznej terapii tlenowej dochodzi do wzrostu ilości komórek macierzystych, które krążą w układzie krwionośnym  i osiedlają się w komórkach wymagających regeneracji. Komórki macierzyste przekształcają się w komórki tkanek, uzupełniając ubytki. Pozytywny efekt dotlenienia komórek powoduje lepsze ukrwienie, a to sprawia, że nasza kondycja ulega poprawie.

Tlenoterapia hiperbaryczna to także doskonały środek na zredukowanie bólu i obrzęków, a także powstrzymanie rozwoju bakterii w miejscach urazu. Dzięki niej, w wyniku zredukowania czasu trwania dolegliwości, zmniejszenia stanów zapalnych oraz przyspieszenia procesów rehabilitacji i rekonwalescencji, sportowcy mogą znacznie obniżyć koszty swojego leczenia.

Kolejnym pozytywnym aspektem zabiegów w komorze hiperbarycznej (HBOT) jest… legalność. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) orzekła, że komory hiperbaryczne wpływają na zwiększenie wydolności organizmu, jednocześnie nie dodając tej metody do listy substancji i metod zakazanych. Z całą stanowczością można stwierdzić, że terapia HBOT jest legalnym dopingiem bez chemii.

Jacy sławni sportowcy korzystają z sesji w komorze hiperbarycznej?

Z hiperbarii korzystają zarówno zawodowi sportowcy, m.in Mohamed Salah, Michel Phelps, Tiger Woods, Novak Djokovic, Cristiano Ronaldo, David Beckham, Agnieszka Radwańska, Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak, LeBron James, Daniel Cormier, ale również liczni maratończycy jak i triatloniści, oraz osoby amatorsko uprawiające sport, chcące podnieść swoje wyniki i wzmocnić organizm.

Nie ważne czy trenujesz amatorsko, czy zawodowo.

Tlenoterapia jest dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *