fbpx

Jak poprawić jakość powietrza?

Czy trzeba kupować oczyszczacz powietrza, aby poprawić jego jakość?

Oczyszczanie powietrza w domu jest bardzo ważne, nie tylko w sezonie grzewczym. Mieszkańcy wielu miast w Polsce są narażeni na zanieczyszczenia między innymi spalinami oraz smogiem. Trujące drobinki unoszące się na zewnątrz z łatwością dostają się do naszych domów, narażają nasze zdrowie. 

Sposoby oczyszczania powietrza w domu:

– Za pomocą roślin

– Właściwe wietrzenie mieszkania i częste odkurzanie

– Dbanie o systemy wentylacyjne

– Wilgotność powietrza

– Naturalne zapachy

– Obniżanie temperatury

– Właściwa jonizacja powietrza

Za pomocą roślin

Najprostszym sposobem na poprawienie jakości powietrza w mieszkaniu jest stworzenie w nim domowej dżungli. Rośliny zielone znakomicie wychwytują zanieczyszczenia i kurz, wzbogacając powietrze w domu o tlen. Najlepiej sprawdzają się rośliny lubiące cień, o dużych cienkich liściach. Pamiętajmy jednak o tym, że niektóre z nich potrafią zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla zwierząt domowych lub małych dzieci. Oto kilka gatunków roślin, które oczyszczają powietrze i wzbogacają w tlen: 

 • niewielka chamedora
 • anturium z charakterystycznymi czerwonymi kwiatami
 • popularna paproć, czyli nephrolepis obliterata
 • rapis wyniosły – łatwa w utrzymaniu palma
 • zielistka Sternberga
 • daktylowiec niski
 • gerbera Jamesona

Właściwe wietrzenie mieszkania i częste odkurzanie

W miesiącach zimowych należy wietrzyć krótko i intensywnie, natomiast w sezonie letnim właściwą cyrkulację zapewni długie wietrzenie rano, wieczorem oraz w nocy. Okna, które znajdują się od północy, nie sprzyjają nagrzewaniu się wnętrza i mogą być otwarte przez cały dzień. Tymczasem te, które są usytuowane od południa, powinny pozostać zamknięte i najlepiej zasłonięte kotarą.

Oczyszczanie powietrza w domu polega także na regularnym sprzątaniu – kurze należy wycierać ściereczką zwilżoną wodą, natomiast do odkurzania podłóg warto stosować odkurzacze ze szczelnymi filtrami HEPA, które zatrzymują szkodliwe zanieczyszczenia. Bardzo modne ostatnimi czasy są roboty sprzątająco-mopujące – te sprytne urządzenia mapują powierzchnię mieszkania i poruszają się po określonych trasach, dokładnie czyszcząc podłogi drewniane, płytki, a nawet dywany.

Aby powietrze w domu było dobrej jakości, warto przemyśleć pozbycie się materiałów, które przyciągają kurz i roztocze, takich jak grube koce, dywan czy też zasłony. Jeśli w pomieszczeniu przebywa pies lub kot, trzeba pilnować, by każdorazowo po spacerze na zewnątrz jego łapki zostały dokładnie wytarte.

Dbanie o systemy wentylacyjne

Regularne sprawdzanie, czy systemy wentylacji działające w domu lub w mieszkaniu są sprawne i czyste może zapobiec groźnym chorobom dróg oddechowych oraz alergiom. Szczególnie zwracajmy uwagę na systemy wentylacyjne w kuchni i łazience – jest tam na ogół wilgotno i ciepło, co sprzyja rozwijaniu się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Zadbajmy też o czystość i dobrą jakość wyciągu kuchennego – nie będziemy zmuszeni do częstego mycia szafek z tłustych osadów i pozbędziemy się szybko zapachów jedzenia.

Wilgotność powietrza

Zimą, kiedy najsilniej dokucza smog, cierpimy też na znaczne wysuszenie powietrza w pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych. Jeśli czujemy swędzenie skóry i drapanie w przełyku niezwiązane z przeziębieniem, zadbajmy o właściwe nawilżenie powietrza w domu, choćby przez powieszenie na kaloryferach mokrych ręczników lub prania. Jeśli w mieszkaniu nadal jest zbyt sucho – zainwestujemy w nawilżacz powietrza. Pamiętajmy przy tym, że nadmierna wilgotność przekraczająca 60% będzie sprzyjała rozwojowi szkodliwych składników powietrza – warto więc ją kontrolować wilgotnościomierzem.

Rośliny są naturalnym pochłaniaczem wilgoci. Kwiaty doniczkowe co do zasady potrzebują do rozwoju wody i dwutlenku węgla. Oczywistym jest, że trzeba je podlewać, jednak są one wstanie również pobierać H2O z otaczającego je powietrza, czym skutecznie i efektywnie usuwają nadmiar wilgoci z pomieszczeń. Przykładowo można wskazać trzy rośliny, które najlepiej pochłaniają nadmiar wody. Pierwszy jest skrzydłokwiat – jest to roślina, która wręcz uwielbia wilgoć. Należy ją obficie nawadniać i dbać o to, żeby podłoże było stale wilgotne. Jednocześnie dzięki dużej powierzchni całkowitej liści, świetnie zbiera wodę z otaczającego powietrza.

W następnej kolejności koniecznym jest wskazanie bluszczu, który najczęściej jest umieszczany w doniczkach wiszących. Podobnie jak poprzednio wskazana roślina, bluszcz ma dużo liści, które pochłaniają nadmiar wilgoci. Ostatnią godną polecenia rośliną jest paproć, która prawdopodobnie najlepiej z wymienionych reguluje poziom wilgoci powietrza. Po drugie, nie jest aż tak rozłożysta jak pozostałe. W związku z tym z pewnością zmieści się również w niedużych pomieszczeniach.

 Jako zaletę roślin wskazać trzeba ich zdolność do regulowania i czyszczenia powietrza w pomieszczeniach. Przede wszystkim – jak już wspomniano – pochłaniają nadmiar wilgoci.

Ponadto niektóre rośliny oczyszczają powietrze z toksyn. Przykładowo wymienić należy wspomniany już wcześniej bluszcz, figowiec benjamina, dracenę, czy też skrzydłokwiat. Po drugie, jak powszechnie wiadomo, rośliny produkują tlen, jednocześnie pochłaniając dwutlenek węgla. Te cechy sprawią, że powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się przynajmniej jedna roślina zielona, zawsze będzie świeże i czyste, a ponadto chłodniejsze latem (rośliny mają również zdolność termoregulacji powietrza). Szczerze powiedziawszy brak jest minusów roślin w domu. Podsumowując, posiadanie roślin w domach jest jak najbardziej konieczne do zapewnienia świeżego i czystego powietrza.

Naturalne zapachy

Popularne świeczki zapachowe czy kadzidełka są chętnie kupowane w prezencie lub jako sposób na poprawę nastroju. Niestety, ich sztuczny aromat też potrafi podrażniać drogi oddechowe. Jeśli już chcemy więc stworzyć intymny nastrój w mieszkaniu – wybierzmy raczej świece wykonane z naturalnego wosku, droższe, ale znacznie zdrowsze dla powietrza. Jeśli zależy nam na wyraźniejszym akcencie zapachowym, postawmy na kominek z podgrzewaczem i naturalne olejki aromaterapeutyczne (do kupienia np. na ekobazarach). Możemy też zadbać o ładny naturalny zapach w kuchni, hodując w niej lub przechowując ususzone wiązki ziół: mięty, szałwii, rozmarynu, majeranku lub bazylii.

 Obniżanie temperatury

Bez ogrzewania trudno byłoby przeżyć zimę. Podczas mrozów nietrudno jednak pójść w skrajności i skrajnie wysuszyć powietrze. Nie przegrzewajmy siebie i mieszkania w zimie. Optymalną temperaturą we wnętrzach jest 21-22 stopni C, kiedy nie czujemy się zbytnio ospali i zmęczeni. W sypialni najlepsza jest jeszcze niższa temperatura: 18 st. C – wywietrzmy więc porządnie to pomieszczenie przed spaniem i nie rozkręcajmy w nim kaloryferów.  

Latem można spać przy otwartym oknie, wówczas naturalnie obniżymy temperaturę pomieszczenia, w którym śpimy. Spanie przy otwartym oknie to zwyczaj, który jest preferowany przez niektóre osoby. Z kolei druga część osób wprost przeciwnie unika takiego zwyczaju. Spanie przy otwartym oknie ma jednak pewne zalety, ale ma także i pewne wady. Jeśli by je wszystkie złożyć na szali, to zdecydowanie więcej korzyści jest właśnie z tego, że na noc otwieramy nasze okna, a przynajmniej je uchylamy. Zwolennicy tego zwyczaju wskazują na to, że w ten sposób mamy do czynienia z bardzo dobrym przewietrzeniem mieszkania. Przeciwnicy z kolei wskazują na to, że w ten sposób można się przeziębić. Istnieje sporo wyraźnych zalet tego, że zasypiamy przy otwartym oknie. Nie jest na pewno prawdą to, że w ten sposób możemy szybko się przeziębić. Oczywiście jeśli za oknem jest silny mróz, mocny wiatr, to na pewno nie zaleca się przez całą noc mieć otwartego okna. Jednakże w każdej innej sytuacji wskazuje się na spanie przy otwarty oknie jako na bardzo pozytywnie wpływające na zdrowie oraz na samopoczucie człowieka. Jakie zatem konkretne zalety można wymienić? Wskażemy na:

 • jest to najlepszy sposób na to, aby hartować organizm
 • szybkie zwiększenie ogólnej odporności człowieka
 • zmniejszona ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniu
 • większe dotlenienie organizmu, co ma swoje przełożenie na lepszą jakość snu oraz na lepsze funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia

Spanie przy otwartym oknie ma swoje zalety, ale ma także swoje wady. Trzeba o nich jasno powiedzieć, aby mieć realny obraz sytuacji. Co zatem można uznać za wadę spania przy otwartym oknie? Na pewno jeśli ktoś nie zachowa pewnych zasad, jeśli otwiera okno przy bardzo niekorzystnej pogodzie, przy bardzo niskiej temperaturze, przy dużym wietrze, to wówczas może dojść do szybkiego wychłodzenia organizmu, do zbyt szybko następujących zmian. Należy zatem baczyć, aby w tym względzie zachować swoisty zdrowy rozsądek. Ponadto również jeśli mówimy o wadach takiego rozwiązania, to możemy wskazać chociażby na to, że bez odpowiedniego zabezpieczenia, człowiek może narazić się na uporczywe komary oraz innych nieproszonych gości w domu. Dlatego też otwierając okno w trakcie snu, należy odpowiednio zabezpieczyć się także przed owymi komarami oraz innymi owadami.

Spanie przy otwartym oknie to de facto bardzo dobry zwyczaj, na który warto postawić, który wiąże się z bardzo wymiernymi i bardzo dużymi korzyściami dla człowieka, dla jego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Dlatego nawet mimo pewnych wad, to rozwiązanie warto wdrożyć w swoją codzienność.

Właściwa jonizacja powietrza

Otoczeni niemal na co dzień aktywnie pracującymi urządzeniami elektrycznymi, nie zdajemy sobie najczęściej sprawy, jaki wpływ wywierają na jakość powietrza. Wytwarzają bowiem jony dodatnie, które powodują zmęczenie, bóle głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Dla naszego zdrowia korzystne są jony ujemne, wytwarzane np. podczas burzy, po której tak przyjemnie i świeżo się oddycha. Sposobem na ujemne jonizowanie powietrza w mieszkaniu jest wykorzystanie, chociażby lamp z brył soli kamiennej, które nagrzane wydzielają ujemne jony, a nawet pozostając niezapalone są mini jonizatorami.

Odpowiadając na pytanie z początku tekstu: czy trzeba kupować oczyszczacz powietrza, aby poprawić jego jakość? Nie ma takiej potrzeby, bo jest wiele naturalnych sposobów, aby w naszym domu było czyste i świeże powietrze codziennie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *