fbpx

Borelioza – jak tlenoterapia wspomaga farmakologię

Skala zachorowań na Boreliozę stale rośnie. Nie każdy wie, że jest to ciężka choroba autoimmunologiczna ogólnoustrojowa, która może poczynić znaczne spustoszenie w organizmie zaczyna się często niewinnie, przypominając objawy grypy, a w przebiegu może być znacznie bardziej uciążliwa.

Co to jest borelioza?

Wbrew pozorom, wcale nie jest to rzadko występująca choroba. W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba zanotowanych przypadków zachorowań na boreliozę wzrosła z kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy. Choć wszyscy wiedzą, że powodem są kleszcze, to jednak warto mieć świadomość, co konkretnie wywołuje boreliozę. Kleszcze są nosicielami krętki Borrelia burgdorferi, która jest bakterią beztlenową. Dostaje się do organizmu człowieka poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza i zadomawia w mięśniach oraz tkankach nerwowych.

Wczesna borelioza nie daje zbyt wielu specyficznych objawów poza charakterystycznym rumieniem z czerwoną obwódką, która zdaje się rozprzestrzeniać. Poza tym może to być gorączka, ból głowy czy pogorszenie ogólnego samopoczucia. Często zdarza się, że osoby z tą chorobą są leczone na takie dolegliwości jak stwardnienie rozsiane czy zapalenie stawów albo po prostu zbywane i uznawane za hipochondryków lub kierowane do psychologów, by leczyć zaburzenia psychosomatyczne czy też syndrom chronicznego zmęczenia. Łatwo pomylić objawy boreliozy z grypą – pojawia się wrażenie rozbicia, bóle gardła, czy też bóle mięśni. Bywa, że przez całe lata chorzy nie mogą uzyskać poprawnej diagnozy ani stosownego leczenia. Tymczasem po zdiagnozowaniu boreliozy, da się ją wyleczyć. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest tlenoterapia hiperbaryczna.

Tlenoterapia hiperbaryczna kontra borelioza.

W przypadku zakażenia boreliozą obok antybiotykoterapii warto wdrożyć terapię hiperbarii tlenowej (HBOT) ponieważ każda sesja tlenoterapii hiperbarycznej przynosi wsparcie dla działania antybiotyku. Co najważniejsze, przynosi ulgę w objawach choroby i w boleściach, dodaje sił i wzmacnia odporność, która musi być po wielokroć wspierana.

Nadzieję przynoszą badania zespołu dr Williama Fife’a opublikowane w 1998 r., które udowadniają skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w walce z boreliozą. Zespół zaobserwował szybkie i pozytywne skutki nawet u osób, u których antybiotykoterapia nie przyniosła rezultatów – nastąpiła poprawa u prawie 90 % badanych.

Udowodniono, że zabiegi w komorze hiperbarycznej skutecznie wspierają leczenie boreliozy. Oczywiście jest to jeden ze składników kompleksowej terapii połączonej z leczeniem antybiotykami. Tlenoterapia jednakże poprawia funkcje immunologiczne organizmu, a przez to pozwala na szybsze pozbywanie się toksyn.

Borrelia nie jest tlenolubną bakterią.

Prężne regularne dostarczanie tlenu w terapii HBOT pozwoli na wybicie licznych jej krętek. Tlenoterapia hiperbaryczna zaopatruje tkanki w tlen, które są permanentnie niedotlenione w warunkach normalnego ciśnienia, w związku z tym bytujące w tych tkankach krętki borreli po prostu umierają. 

Tlenoterapia hiperbaryczna w zastosowaniu do walki z boreliozą może przynieść efekt Jarischa-Herxheimera (w skrócie Herx) będący dowodem na działanie HBOT na bytujące w organizmie krętki borrelii. Efekt ten jest wywołany przez endotoksyny wyrzucone przez umierające bakterie borrelii. Mogą temu towarzyszyć takiej objawy jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy i nudności. Podejmując się terapii boreliozy w komorze hiperbarycznej, należy się spodziewać takich symptomów i traktować je jako pożądane.

Aby skutecznie zaburzyć cykl rozwojowy borrelii, który trwa ok. 30 dni (+/- 2 dni) ważne jest, aby jak najczęściej – najlepiej codziennie- brać udział w sesji tlenoterapii hiperbarycznej (seria do 40 wizyt).

Walka z boreliozą może być żmudna i długotrwała, jednak można niemal całkowicie pozbyć się nieproszonego gościa, jakim jest borrelia i można wrócić do pełni zdrowia i sił, niwelując dokuczliwe objawy boreliozy, choć borrelia potrafi już pozostać z nami na całe życie jako osłabione i nieaktywne zarodniki.

Jak powinna wyglądać właściwie przeprowadzona tlenowa terapia hiperbaryczna HBOT we wspomaganiu leczenia boreliozy?

  1. Do terapii HBOT należy przystąpić jak najszybciej od momentu zakażenia.
  2. Należy wykonać zabiegi w cyklu 40 dniowym (ma to związek z procesem rozwojowym krętków Borellia), w przypadku leczenia boreliozy wykonanie serii zabiegów w czasie krótszym niż 40 dni mija się z celem.
  3. Zabiegi należy wykonywać z jak największą intensywnością, czyli najlepiej codziennie.
  4. Pojedynczy zabieg nie może być krótszy niż 60 minut (łącznie z czasem kompresji i dekompresji komory hiperbarycznej).
  5. Idealna terapia hiperbaryczna obejmuje zabiegi wykonywane dwa razy dziennie – rano i wieczorem, co niestety z wielu przyczyn jest dla większości Pacjentów nieosiągalne. Można wykonywać zabiegi pojedyncze o maksymalnym czasie przebywania w komorze wynoszącym 120 minut.
  6. U większości Pacjentów zakażonych po kilku zabiegach wystąpi reakcja Jarischa-Herxheimera. Jest to objaw dobry i właściwy w trakcie terapii, wskazujący na intensywną produkcję toksyn w mechanizmie obronnym bakterii. Reakcja ta ustąpi w kolejnych dniach trwania terapii i najgorsze co można zrobić to przerwać sesję z powodu wystąpienia reakcji.
  7. Zabiegi należy przeprowadzać w komorze hiperbarycznej pracującej przy ciśnieniu efektywnym nie niższym niż 1,3 ATA (130KPa).
  8. Komora hiperbaryczna nie jest urządzeniem „cudownym”, które samoistnie wyleczy nas z wszelkich dolegliwości. Tlenowa terapia hiperbaryczna i medycyna hiperbaryczna są częścią medycyny klasycznej, ale jednocześnie to środek wspomagający leczenie i nie należy w żadnym wypadku porzucać standardowego procesu leczenia w trakcie korzystania z komory hiperbarycznej.
  9. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi w komorze hiperbarycznej, przy odpowiednio dobranym ciśnieniu i czasie ich trwania nie powodują żadnych skutków ubocznych i są oczywiście całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *